Jedno nie wyklucza drugiego! Jedną z zalet, które posiada inteligentny dom zaopatrzony w system sterowania EIB jest wielki poziom bezpieczeństwa. Nie dość, że chroni on dom przed uszkodzeniem to jeszcze zapewnia najwyższy możliwy stopień ochrony przed zdarzeniami losowymi.

Instalacja alarmów opiera się na standardowych procesach. Podłączane jest wyjście z centralki informujące o stanie czujników. W ten sposób możemy zmniejszyć koszty i poszerzyć nasze możliwości zapewnienia bezpieczeństwa. Gdy jesteśmy na urlopie, nasz dom jest narażony na kradzież. Funkcja symulacji przebywania domowników znacząco wpływa na stopień bezpieczeństwa. System nagrywa nasze zachowania, i odtwarza w danych godzinach te czynności, np. zasłanianie rolet, zapalanie i gaszenie światła oraz puszczanie muzyki i oglądanie telewizora. System sterowania domem EIB odtwarza te zachowania pod naszą nieobecność, ogrywając w ten sposób nasze działania, które są inne każdego dnia. Można dokładnie wybrać, jakie urządzenie ma być użyte podczas naszej nieobecności w celu oszczędzenia energii. Jeżeli system EIB rozpozna, że ktoś chce otworzyć drzwi przy pomocy klucza (a został on wcześniej ustawiony, aby nie wpuszczać nikogo) automatycznie opuści rolety w całym domu, obniży temperaturę, zgasi światła.

Można zezwolić na otwarcie kluczem automatycznie, lub całkowicie zaprogramować zamek do używania karty dostępu. Kamery umieszczone w głównych miejscach pomieszczenia, jakim jest inteligentny dom przekazują sygnał na telewizor w razie zaniepokojenia domowników. Ruch zostaje wychwytywany przez czujniki i alarm włącza się automatycznie. W razie problemu, pod nieobecność, domownicy zostaną poinformowani drogą telefoniczną bądź w inny sposób o zaistniałej sytuacji. Wiadomym jest, że nie jesteśmy się w stanie w 100% ustrzec się przed złodziejami, ale taki inteligentny dom jest w stanie nam bardzo pomóc i dzięki niemu na pewno będzie nam łatwiej w walce z kradzieżami. Wszystkie opisane wyżej zagadnienia są dostępne od zaraz w systemie, w który zaopatrzony jest inteligentny dom zwanym systemem sterowania budynkiem EIB. Można bez problemu dostać go i przystąpić do instalacji. Nie miej obiekcji – śpij spokojnie w swoim bezpiecznym domu.