Karta graficzna z obsługą HD

Karty graficzne

Wprowadzenie technologii HD spowodowało spore poruszenie na rynku sprzętu telewizyjnego, jak i komputerowego. Wszystkie nowoczesne urządzenia obsługują technologię HD i niewątpliwie jest to spory atut. W takiej sytuacji producenci kart graficznych również zainteresowali się tym aspektem i już po kilku miesiącach ATI oraz NVIDIA stworzyły chipsety obsługujące tę technologię. Zaprezentujemy więc teraz karty graficzne firm Gainward i Gecube oparte co prawda na różnych chipsetach, lecz obsługujące HD.

Pierwsza z kart to Gecube Radeon HD3850 z 256 megabajtami wbudowanej pamięci DDR3 pracującej na szynie 256-bitowej. Dzięki zastosowaniu tak szybkich pamięci karta świetnie sobie radzi nawet przy uruchamianiu bardzo wymagających gier oraz aplikacji. Ponadto taktowania zegarów również stoją na bardzo dobrym poziomie, a konkretniej wynoszą one 668 MHz dla rdzenia oraz 1650 MHz dla pamięci. Niewątpliwym atutem karty Gecube Radeon HD3850 jest również obsługa bibliotek DirectX 10.1 oraz technologii HD, o której wspominaliśmy już wcześniej. Świetne karty graficzne produkuje też firma Gainward, a dokładniej chodzi nam o model Gainward GeForce 8600GTS oparty na konkurencyjnym dla ATI chipsecie GeForce 8600GTS. Obydwie karty łączy taka sama ilość oraz typ pamięci, czyli 256MB DDR3. Produkt z fabryki Gainward pracuje jednak na 128-bitowej szynie pamięci, co nie oznacza wcale że jest mniej wydajny. Stratę spowodowaną różnicą w wielkości szyny w Gainward GeForce 8600GTS niwelują podkręcone fabrycznie zegary o końcowych częstotliwościach 675 MHz dla rdzenia oraz 2000 MHz dla pamięci. Fabryczne podkręcanie to jednak nie koniec możliwości karty Gainward GeForce 8600GTS, bowiem posiada ona jeszcze całkiem spory potencjał OC. Dodatkowym atutem jest oczywiście obsługa technologii HD oraz bibliotek DirectX 10.

Podsumowując, obydwie karty graficzne to doskonałe rozwiązania do zastosowań domowych. Rewelacyjna cena oraz całkiem niezła wydajność, a także obsługa HD pozwoli nam na stworzenie ze zwykłego PC domowego centrum multimedialnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *