Na rynku pojawiają się coraz to nowsze tytuły, do których odpalenia nie wystarczy nam nasza 2-3letnia karta graficzna. Jeśli jesteś zapalonym graczem, to zapewne twoja karta graficzna jest nieco nowsza ale w większości wypadków też nie wystarczająca. Dziś przejrzymy karty graficzne firm: Gecube oraz Sapphire, Msi i Powercolor w różnych półkach cenowych, każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Najtańszą kartą graficzną, która pozwoli nam na odpalenie nowych tytułów ale raczej będzie ciężko o komfortową jest Gecube Radeon Hd3650. Karta ta nie jest najwyższych lotów, ważne jest to że posiada pamięć DDR3, a nie jak większość w tej cenie DDR2. Pamięć DDR3 jest wydajniejsza i nawet jeśli będzie jej mniej to i tak będzie się nam lepiej grało, szyna pamięci ma 128bit. Nie jest to żadna wykastrowana z szyny karta. Dopisek „OC” oznacza że karta została poddana, fabrycznemu podniesieniu taktowania przez producenta. W wyższej półce cenowej, dobrą propozycją będzie Sapphire Radeon Hd3850. Karta ta posiada 512mb pamięci DDR3 na szynie 128bit. Pozwoli nam to na dość dobrą rozgrywkę w nowsze gry w dobrych detalach. Warto wspomnieć o Dx10, który karta obsługuje. Niestety żeby go użyć potrzebny nam Windows Vista, wtedy w grach napisanych pod Dx10 ujrzymy wiele szczegółów typu: chmury i woda w lepszej jakości z lepszym odwzorowaniem niż przy Dx9. Karta posiada również interfejs Pci-e 2. 0, oznacza to że na płycie również z takim interfejsem będzie mogła wykorzystać cały swój potencjał i nie będzie potrzebowała dodatkowego zasilania.

Następną, znów droższą lecz i wydajniejszą od poprzedników kartą jest Powercolor Ati Radeon Hd3870. Karta jak da się zauważyć już w nazwie, posiada pamięć DDR4, jest to pierwsza karta, która posiada taką pamięć. Jest ona sporo szybsza od DDR3 i na pewno będzie wydajniejsza. Posiada 256bitową szynę, co pozwoli nam wykorzystać drzemiący w niej potencjał. Jak poprzednik posiada Dx10 i Pci-e 2. 0 lecz jest też kompatybilna z Pci-e 1. 1 jak wszystkie karty, więc nie musimy się martwić czy zadziała na naszej płycie głównej. Karta jest wydajna, pozwoli na przyjemną, płynną rozgrywkę w większości nowych tytułów. Ostatnią kartą z najwyższej półki cenowej jest MSI Radeon Hd3870x2. Karta jest zlepkiem dwóch zwykłych kart Hd3870 na jednej płycie. Oznacza to naprawdę wysoką wydajność. Karta posiada aż 1gb pamięci DDR3, przy takiej ilości będziemy mogli zagrać w każdą, bogatą w detale grę na bardzo wysokich detalach. Niestety karta jest dość droga ale w stosunku do swoich możliwości wciąż opłacalna. Pamiętajmy jednak że nie sama karta czyni nasz komputer wydajnym.

Bardzo ważnymi komponentami są również szybkie procesory, dużo pamięci ram, stabilna płyta główna i potężny zasilacz który zasili nasz komputer i będzie chronił go przed spaleniem w sytuacji przepięcia w gniazdku elektrycznym. Jeśli chodzi o procesory to, możemy wybierać pomiędzy dwu i cztero rdzeniowymi konstrukcjami. Z dwurdzeniowych polecam: Athlona X2 6000+ i Intela Core 2 Duo E6750. Z czterordzeniowych, tak zwanych Quadów: Intela Core 2 Quad 6600 i AMD Phenom 9500.