Woda przeznaczona do użytku domowego to nie tylko komponent przygotowywanych napojów i posiłków, ale także ciecz użytkowa do mycia, prania, podlewania kwiatów, czy do czyszczenia samochodów. Trudno wyobrazić sobie życie bez wody, zwłaszcza, że człowiek w większości z wody się składa.

Lepsza jest woda twarda czy miękka?

Wiele mówi się na temat tego, że twarda woda dostarcza naszemu organizmowi cennych pierwiastków i składników potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania. Niedobór wapnia i magnezu może bowiem prowadzić do wielu dolegliwości zdrowotnych. Z drugiej strony, określone składniki diety możemy uzupełniać sobie w postaci suplementów, natomiast warto zwrócić też uwagę na drugą stronę medalu, czyli na negatywne oddziaływanie twardej wody.

Twardość wody – konsekwencje

Choć pojawiają się głosy, że woda o nadmiernym poziomie twardości powoduje kamicę nerkową, teoria taka nie jest poparta żadną merytoryczną wiedzą medyczną. To tylko obiegowe opinie. Niewątpliwym jest jednakże niekorzystny wpływ twardej wody na naszą cerę, włosy, czy paznokcie. W przypadku osób szczególnie wrażliwych, obdarzonych przez naturę delikatną skórą, możliwe są także alergie, zaczerwienia i podrażnienia. Woda o zbyt dużej twardości niszczy kwiaty, stylowe tkaniny, kafelki w łazience, urządzenia AGD, a sanitariaty pozbawia dawnego połysku, i to w bardzo krótkim czasie. Dokonując swoistego bilansu zysków i strat, można stwierdzić, iż twarda woda powoduje zdecydowanie więcej negatywnych, aniżeli dobroczynnych, skutków.

Zmiękczanie wody – jak przeprowadzać?

Po dokonaniu laboratoryjnej analizy naszej wody lub wykonaniu domowego testu twardości oraz stwierdzeniu jakichkolwiek nieprawidłowości, powinniśmy bez zbędnej zwłoki podjąć czynności zmierzające do uzdatnienia wody pitnej i użytkowej. Samo gotowanie wody oraz jej zakwaszanie z pewnością nie pomoże na dłuższą metę. Dobrym pomysłem jest zakup dzbanka filtrującego oraz różnego rodzaju filtrów zakładanych bezpośrednio na krany łazienkowe i kuchenne. Zdecydowanie najskuteczniejszym sposobem na zmiękczenie wody jest jednak zamontowanie centralnego urządzenia zmiękczającego.

Artykuł powstał w oparciu o informacje zamieszczone tutaj https://www.zestudni.pl/blog/czy-twarda-woda-szkodzi-wszystko-o-wodzie-z-kamieniem/.