Mangan w wodzie, który często współwystępuje z żelazem, należy usuwać z wielu powodów. Jeśli analiza Twojej wody wykazała przekroczenie stężenie tego pierwiastka, nie ma czasu na półśrodki. Trzeba sięgnąć po specjalistyczne rozwiązania od renomowanych producentów. Sprawdź, dlaczego należy usuwać mangan z wody.

Mangan w wodzie – skąd się w niej bierze?

Pochodzenie manganu w wodzie jest naturalne i wynika z rozpuszczania minerałów obecnych w skałach magmowych i osadowych. Niestety, w ostatnich latach metal ten pojawia się w wodach jako skutek zanieczyszczenia ściekami pochodzącymi z zakładów przemysłowych. Bez względu jednak na źródło manganu w wodzie, nadmiar tego pierwiastka należy usuwać.

W parze z żelazem

W większości przypadków mangan występuje z żelazem, zazwyczaj jednak w ilościach o rząd wielkości niższych. Do rzadkości należą przypadki, że pierwiastki te występują w wodzie samodzielnie. Przeczytaj też: Jak sobie radzić z dużą ilością żelaza w wodzie?

Dopuszczalne stężenie manganu w wodzie

Według Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, dopuszczalne stężenie manganu w wodzie wynosi 0,05 mg Mn/l. Wartość ta nie została jednak wyznaczona ze względu na szkodliwość tego metalu dla zdrowia. Jest ona natomiast optymalna odniesieniu do utrzymania w dobrym stanie instalacji wodnej.

Skutki obecności manganu w wodzie

Wysokie stężenie manganu w wodzie jest szczególnie uciążliwe jeśli chodzi o parametry organoleptyczne kranówki. Jej smak, zapach, a często też barwa stają się bowiem nieakceptowalne, przez co woda jest niezdatna do spożycia. To jednak nie wszystko!

Podczas prania mangan powoduje przebarwienia na ubraniach i bezpowrotnie niszczy tkaniny. Jest także przyczyną smolistego osadu na armaturze oraz w urządzeniach AGD podłączonych do instalacji, który powoduje niedrożności w instalacji i spadki jej wydajności, a także miejscowe niedogrzania lub przegrzania. Obecność manganu w wodzie podnosi koszty także związane z codziennym funkcjonowaniem poprzez konieczność zakupu drogiej wody butelkowanej i detergentów niezbędnych do sprzątania.