W każdej agencji reklamowej, a nawet dziale marketingowym dowolnej firmy od zawsze panuje spór o to, czy lepszy jest marketing pośredni czy bezpośredni. Ten pierwszy jest oczywiście szeroko wykorzystywany i praktycznie w każdej chwili naszego życia mamy z nim do czynienia – taki marketing to przede wszystkim reklamy telewizyjne, billboardy i inne wszelkiego rodzaju treści, które po prostu istnieją w sposób bierny – możemy się nimi zainteresować, ale możemy je też bez wyrzutów sumienia zignorować.

Marketing bezpośredni polega natomiast na ingerencji w sferę prywatną odbiorcy, w taki sposób, by niejako zmusić go do zwrócenia uwagi na reklamę. Jedną z najpopularniejszych metod takiego marketingu jest e-mail marketing, bo jest on po prostu nieziemsko skuteczny – potrafi pięknie podbudować więź klienta z naszą marką, a także skutecznie zachęcać do kupna nowych produktów z udostępnionej oferty. Warto przyjrzeć się narzędziom, jakie możemy wykorzystać do usprawnienia i zautomatyzowania tej specyficznej kampanii marketingowej.

Najlepszy program do e-mail marketingu?

MailWizz to właśnie takie narzędzie. Automatyzacja procesu reklamy z jego pomocą jest sama w sobie naprawdę mało skomplikowana – wystarczy dodać bazę adresów mailowych, a następnie skonfigurować częstotliwość wysyłki, edytować treść i tym podobne. W przeciwieństwie do konkurencyjnych usług takich jak FreshMail, MailWizz nie działa jednak na serwerach zewnętrznych. Wiąże się to oczywiście z niższą i jednorazową ceną, zamykającą się w granicach niecałych sześćdziesięciu dolarów, ale zobowiązuje nas do zakupu serwera dedykowanego lub przynajmniej VPS’a pod całą kampanię marketingową.

MailWizz i trudności techniczne

Czy jest to trudne? Nieszczególnie, wymaga to po prostu wnikliwego zapoznania się z tematem i zrozumienia tajników wszystkich procesów, ewentualnie zawsze w gotowości pozostaje skory do pomocy support. Najważniejszy pozostaje jednak bezwzględnie fakt, że jest to narzędzie po prostu potwornie skuteczne i niemające żadnych ograniczeń – możemy wysłać sto maili lub sto milionów maili, to nie jest żadna różnica. Zdecydowanie warto zapoznać się z tym rozwiązaniem.

Czy jest jakaś alternatywa dla MailWizz?

Warto nadmienić, że MailWizz to nie jest jedyna aplikacja instalowana na własnym serwerze. Konkurencją jest narzędzie Sendy, które kosztuje obecnie dokładnie tyle samo, co MailWizz. Sendy jest nawet bardziej popularne niż MailWizz, choć możliwościami odbiega od opisywanego tutaj rozwiązania. Fanom produktów darmowych można polecić phpList, choć według mnie jednorazowy wydatek 59 dolarów to naprawdę znakomita inwestycja.

E-mail marketing w wersji SaaS

Jeżeli ktoś chce mieć oprogramowanie do e-mail marketingu w chmurze, czyli działające jako SaaS to ma szereg dostawców takiej usługi. Najpopularniejszy w Polsce jest FreshMail. Za granicą zaś MailChimp oraz AWeber. Mają darmowe lub testowe pakiety, więc warto sprawdzić. Ja tam wolę produkty instalowane u siebie, dlatego mam MailWizz oraz Sendy.