Dostęp do bieżącej wody to obecnie podstawa w gospodarstwach domowych, przedsiębiorstwach, czy innych miejscach, w których skupia się życie ludzi. Zdrowa i nieskazitelna woda jest na wagę złota. Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie ocenić gołym okiem, czy nasza woda nadaje się do użytku. Wówczas nieodzowne staje się badanie jakości wody.

Jakie niebezpieczeństwa kryją się w wodzie?

Czasem ciecz, ze względu na swoją barwę, zapach, czy obecność wszelkiego rodzaju zawiesin od razu wzbudza nasze wątpliwości. Nie zawsze jednak obecność substancji niebezpiecznych w wodzie jest tak oczywista. Profesjonalne badanie wody może wykryć lub wyeliminować obecność w wodzie takich zagrożeń, jak bakterie, detergenty, czy szkodliwe w nadmiarze pierwiastki. Nadmiar żelaza w wodzie może powodować dolegliwości układu krwionośnego, zaś nadmiar fluoru prowadzi do przyspieszenia procesów starzenia się komórek ciała. Niebezpieczne są również glin, chlor, czy azotany. Jakość wody, z której na co dzień korzystamy przekłada się na jakość życia domowników, zatem warto wykonać odpowiednie badania, nie tylko wówczas, gdy mamy podejrzenia, iż skład cieczy jest niewłaściwy, ale także profilaktycznie, zwłaszcza, jeżeli w gospodarstwie domowym są dzieci.

Przygotowanie próbek i wykonanie badań wody

Analiza wody może zostać dokonana w pobliskiej stacji Sanitarno-Epidemiologicznej bądź oddziale Sanepidu. Na rynku działają również firmy prywatne, które dokonują na zlecenie pomiarów parametrów wody. Do analizy wystarczy oddać próbkę wody pobranej bezpośrednio ze studni lub domowego kranu. W laboratorium sprawdza się ogólny koloryt i woń cieczy, ale dokonuje się też szczegółowego badania fizykochemicznego. W przypadku otrzymania negatywnych wyników składu naszej wody, należy rozważyć i jak najszybciej wdrożyć w życie rozwiązania mające za zadanie oczyszczenie i przefiltrowanie wody, by była zdatna do użytku wewnętrznego, oraz zewnętrznego. Nawet, jeśli woda nie budzi zastrzeżeń, badanie należy powtarzać raz do roku.

Woda zdatna do picia wcale nie musi być smaczna. Ponadto sam NIK ma wątpliwości co do jakości wody wodociągowej. Więcej na temat analizy wody przeczytasz w artykule https://www.zestudni.pl/blog/analiza-wody-wszystko-co-musisz-wiedziec-przed-zleceniem/.