AMD czy Intel?

Komputery

W zasadzie pytanie zadane w tytule publikacji można zakwalifikować do kategorii dziwnych, inni zaś uznają to zapytanie za retoryczne. Tak samo wielu jest zwolenników firmy AMD i przeciwników Intel co wielbicieli Intela, a wrogów AMD.

Spory nad wyższością produktów jednej firmy nad drugą przypominają trochę sprzeczki fanów systemów Windows z użytkownikami linuksów. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie czy lepsze są procesory AMD czy też produkty firmy Intel. Niektórzy twierdzą, iż do gier bardziej nadają się procesory AMD, zaś produkty korporacji Intel doskonale sprawdzają się w zastosowaniach serwerowych. Ale czy tak jest naprawdę? Śmiem powątpiewać, gdyż obie firmy produkują procesory różnych serii przeznaczone z reguły do całkiem innego użytku.

Przykładowo wydajne procesory Intel Xeon można częściej zaobserwować w maszynach serwerowych, zaś nawet szybkie procesory Intel Pentium służą już raczej do użytku domowego. Oczywiście zdarzają się maszyny serwerowe wyposażone w mocne procesory Intel Pentium, jednak takie serwery spotyka się dość rzadko. Czy w takim razie jest sens aby porównywać procesory z całkowicie odmiennych pod kątem rozwiązań oraz technologii serii nawet tego samego producenta? Zapewne jest to pozbawione sensu. Poza tym zdarzają się bardziej oraz mniej udane produkty zarówno ze strony firmy AMD jak i Intel. W takim razie na które produkty teraz warto zwrócić uwagę? Niestety sytuacja w Polsce i związane z nią kursy walut powodują, że lepiej trochę się wstrzymać i do ponownego rozważenia zakupu dobrego procesora powrócić jak już wszystko się ustabilizuje i ceny spadną. A kiedy to nastąpi? Miejmy nadzieję, że w miarę szybko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *