Wielu z nas nie raz pomniejszało zdjęcia, po to by plik graficzny zajmował mniej miejsca. Często jednak efekt był daleki od oczekiwanego. Widoczne piksele, słaba ostrość i rozmyte krawędzie, a jeśli do tego nie zrobiło się kopii zapasowej dobre zdjęcie stawało się rozmytym planem. Kompresja zdjęć przy użyciu nowoczesnych wtyczek gwarantuje dobrą jakość mimo zmniejszenia rozmiaru pliku.

Kompresja stratna czy bezstratna?

Rzadko już stosuje się kompresję stratną, gdyż powoduje ona zbyt duże zmniejszenie rozmiaru zdjęcia, a tego przy profesjonalnej stronie internetowej chce się uniknąć. Kompresja stratna powoduje powstawanie artefaktów, czyli swego rodzaju drobnych plamek na zdjęciach, które powodują większą widoczność pikseli, ze względu na zlikwidowanie ich części i przejęcie ich obszaru przez pozostałe. Im bardziej znaczna kompresja tym zwykle więcej widocznych pikseli, a tym samym strata jakości zdjęcia. Kompresja zdjęć może się jednak odbywać bez szkody dla jakości i wielkości zdjęcia. Taki najnowocześniejszy model kompresji oferuje wtyczka WordPress o nazwie ShortPixel.

Wtyczka do kompresji zdjęć pod WordPress

WordPress jest platformą, na której wiele osób zakłada swoje strony internetowe. Choć została stworzona z myślą o blogach, oferuje optymalną prędkość ładowania stron dzięki szybkiemu serwerowi i oferowaniu wielu wtyczek w chmurze. Wtyczka do kompresowania zdjęć jaką jest ShortPixel cieszy się dużą popularnością ze względu na oferowane darmowe konta do kompresji zdjęć. Miesięcznie można zoptymalizować nawet 100 grafik, co w zupełności wystarcza na użytek prywatnych stron internetowych. Dodatkowym atutem wtyczki jest automatycznie odnawiany limit. Wiele innych narzędzi oferuje darmowe konta, jednak po upływie okresu testowego trzeba zakupić płatny pakiet. W tym wypadku jest inaczej.

Kupon rabatowy na ShortPixel

Dodatkowo za wykorzystany limit otrzymuje się 25% kupon rabatowy na zakup płatnych pakietów. Są one atrakcyjne szczególnie dla firm, które reklamują swoje usługi w internecie, a także dla tych, które działają w sieci. Przykładowo firma budowlana może za zgodą swoich klientów prezentować wykonane przez siebie projekty, co z pewnością bardziej zachęca do skorzystania z jej usług niż tradycyjny tekst pozycjonujący. Wykorzystanie efektownych dobrze skompresowanych grafik razem z tekstami pod SEO znacznie zwiększy atrakcyjność strony, przyspieszy jej ładowanie, a także pozwoli na uzyskanie wyższej pozycji w wyszukiwarce internetowej. Płatne pakiety zaczynają się od kwoty 5$ miesięcznie za 5 tys. skompresowanych obrazów, a kończą na 30$, które płaci się za możliwość kompresji 55 tys. grafik. Wygodny system płatności PayPal również zwiększa atrakcyjność tej oferty.

ShortPixel możesz używać za darmo

We wszystkich pakietach, także tych darmowych oferowane są pełne możliwości kompresji, zarówno bezstratnej, stratnej jak i typu glossy. Ostatnia z nich zapewnia fotograficzną jakość wysokiej rozdzielczości i świetnie nadaje się dla profesjonalnych stron internetowych. To czyni wtyczkę ShortPixel najlepszą propozycją wśród tych do optymalizacji grafiki. Obsługa wtyczki nie wymaga znacznych umiejętności, gdyż odbywa się po ustawieniu odpowiedniej kompresji w ustawieniach oraz potwierdzeniu jednym kliknięciem w chmurze i automatycznie zapisuje zmiany na stronie. Pozwala zarówno na kompresję stron na platformie WordPress, jak i tych korzystających z PHP.