Jak wszystkim wiadomo dzisiejszy rynek oferujący karty graficzne rozrasta się w bardzo szybkim tempie. Choć rządzą nim dwie marki – ATI i NVIDIA czyli karty Radeon i GeForce – to jakość nowo wypuszczanych produktów ciągle rośnie. Łatwo można dostrzec, że gry wyglądają coraz ładniej i bardziej realnie. Dziś przyjrzymy się bliżej dwóm kartom GeForce. Pierwsza produkowana jest przez firmę Palit, a druga przez ASUS.

Od premiery tych kart minął już jakiś czas, jednak gry na nich nadal wyglądają świetnie. Zacznijmy od karty firmy ASUS o nazwie ASUS Geforce 8800gtx. Dla wielu cena tej karty wyda się wysoka, jednak fani gier chętnie wydadzą pieniądze, by cieszyć się wspaniałymi wrażeniami wizualnymi. Szczerze mówiąc, cena nie wydaje się taka wysoka, kiedy spojrzymy na parametry karty. Procesor karty ASUS Geforce 8800gtx posiada szybki zegar 575MHz i zwalającą z nóg pamięć 768 Mb z szerokością magistrali 384 bitów, taktowaną z prędkością 1800MHz. Razem z kartą mamy aktywne chłodzenie wentylatorem i całą masę różnych wyjść: wyjścia DVI, które dają porządną jakość (są ich aż 2, więc możemy podpiąć aż dwa monitory), wyjście HDMI, dzięki któremu możemy oglądać filmy/grać w gry w olbrzymiej rozdzielczości HD (dającej dziś najlepszą jakoś obrazu) oraz stare już wyjście do telewizorów S-Video. Samą kartę podłączamy na najnowocześniejsze złącze PCI-Express x 16. Fanów gier ucieszy to, że karta ASUS Geforce 8800gtx jest kompatybilna z SLI, co oznacza, że możemy kupić dwie takie karty i połączyć je razem, co da nam już super potężną moc graficzną. Dodatkowo przy zakupie otrzymamy dwie bardzo dobre, ciekawe i wciągające gry – Ghost Recon i GTI Racing. Karty graficzne firmy Palit, model Palit Geforce 8600gt, to troszkę inny świat, gdyż cena tej karty jest 4 razy niższa od ceny ASUSa. Przy czym wcale to nie oznacza, że jej parametry są gorsze. Procesor karty Palit Geforce 8600gt posiada zegar 600 MHz oraz aż 1Gb pamięci, co nawet przy 128 bitach i taktowaniu 1000MHz daje olbrzymią moc. Całość chłodzi nam super wiatraczek z wielkim radiatorem. Tak samo jak ASUS karta firmy Palit posiada zgodność z SLI, dwa wyjścia DVI oraz HDMI i telewizyjne. Co ważne, ma także RAMDAC 400 MHz, dodatkową funkcję HDCP Ready, a także 32 procesory strumieniowe. Zbudowana w technologii 80 nm, z czasem dostępu do pamięci 2 ns i częstotliwością Shaderów 1180Mhz, karta w tak niskiej cenie, jest bardzo ciekawą propozycją. Do tego wszystkiego, do karty Palit Geforce 8600gt dostajemy płytę ze sterownikami, instrukcję, całą masę kabli i przejściówek. W dodatkowej opcji możemy dostać fajną grę Tomb Raider Anniversary. Jednak najlepsze zostawiłem na koniec. Ucieszy to fanów podkręcania swoich komputerowych podzespołów, gdyż z karty firmy Palit łatwo uzyskać jeszcze większą wydajność, choć i tak jest ona duża.

Na koniec warto zaznaczyć że obydwie te karty graficzne zapewnią najwyższą jakość odtwarzania gier, mimo iż tak znacząco różnią się ceną. Kartę firmy ASUS powinni wybrać ci z zasobniejszym portfelem, jednak ci, którzy wybiorą kartę Palit nie muszą się wcale martwić, że nie pocieszą się fajną grafiką w grach.