Do niedawna jakość komputera określały wyłącznie jego parametry, teraz sytuacja ta ulega zmianie i coraz większą uwagę użytkownicy zwracają także na głośność pracy domowego peceta. Wiedzą o tym doskonale producenci, dlatego produkują coraz cichsze podzespoły: zasilacze, chłodzenia czy karty graficzne. Praktyczne niesłyszalne są układy, które wykorzystują pasywne chłodzenie. Przyjrzymy się teraz dwóm kartom graficznym wykorzystującym takie chłodzenie, a wyprodukowanym przez firmy ASUS i GIGABYTE.

Pierwsza z prezentowanych kart to ASUS GeForce 9600GT z fabrycznie montowanym, rewelacyjnym chłodzeniem V-Cool. Dzięki niemu ten układ o bardzo dobrej wydajności nie przegrzewa się, co z kolei zapewnia niezawodność jego pracy. A trzeba dodać, że w przypadku karty ASUS GeForce 9600GT jest co chłodzić… Częstotliwości taktowania zegarów wynoszą odpowiednio 650 Mhz dla rdzenia oraz 1800 dla pamięci. Ponadto producent wyposażył kartę w 512 megabajtów pamięci DDR3 na 256-bitowej szynie. Prezentując ciche karty graficzne, nie możemy też zapomnieć o modelu GIGABYTE GeForce 9600GT. Chłodzenie karty wykonane zostało z aluminiowych listków oraz miedzianych rurek HeatPipe odpowiadających ze transportowanie ciepła do pozostałych części radiatora. Multi-Core Cooling, bo tak brzmi pełna nazwa zamontowanego chłodzenia, zajmuje aż dwa sloty, co świadczy o dużej powierzchni odbierającej ciepło z poszczególnych układów. Jeżeli chodzi o parametry techniczne karty GIGABYTE GeForce 9600GT to prezentują się one całkiem nieźle. Taktowanie na poziomie 720 Mhz dla rdzenia oraz 2000 Mhz dla pamięci sprawia, że karta graficzna doskonale radzi sobie z najnowszymi grami. Ponadto produkt GIGABYTE GeForce 9600GT wyposażony został w 512 megabajtów pamięci DDR3, czyli dokładnie tyle samo, ile w przypadku produktu firmy ASUS.

Obydwie prezentowane karty graficzne oparte są o układ 9600GT i należy stwierdzić, iż są to świetne produkty z doskonałym pasywnym chłodzeniem. Można je tylko polecić wszystkim użytkownikom.