Wybór monitora LCD

Monitory

Monitor jest niezbędnym urządzeniem, bez którego praca z komputerem nie miałaby najmniejszego sensu. Obecnie najbardziej popularne są modele z przekątną ekranu wynoszącą 17 i 19 cali. Z dnia na dzień cena tych urządzeń maleje, więc warto zastanowić się nad zakupem większego monitora, który z pewnością wystarczy nam na najbliższe lata. Przyjrzyjmy się urządzeniom firmy LG, Acer oraz Hyundai, których przekątna ekranu wynosi 22 cale.

Wybór monitora jest dosyć trudnym zadaniem. Na samym początku powinniśmy zastanowić się, do czego tak naprawdę chcemy go wykorzystać – wymagające gry, filmy, czy surfowanie po Internecie. Urządzenie LG W2252S-PF z pewnością sprawdzi się podczas wirtualnej rozgrywki lub projekcji filmu. Według producenta, jego kontrast wynosi aż 10 000: 1. Oczywiście, trzeba podchodzić z dystansem do tych zapewnień. Jednakże jak na tą cenę monitora LG W2252S-PF wynik jest bardzo przyzwoity. Monitory Acer Al 2216 W oraz Hyundai X224WD oferują dużo niższą wartość kontrastu – odpowiednio 2500: 1 i 1000: 1. Kolejną ważną sprawą jest rozdzielczość, w jakiej urządzenie wyświetla obraz. Wszystkie trzy modele obsługują wysoką rozdzielczość natywną, która wynosi 1680×1050. Dosyć ważnym parametrem jest szybkość reakcji matrycy. Im ten czas krótszy, tym coraz rzadziej występuje efekt tzn. “smużenia”, który jest szczególnie zauważalny podczas szybkich akcji w grach i filmach. We wszystkich trzech monitorach czas ten wynosi 5 ms, co powinno zadowolić entuzjastów cyfrowej rozrywki. Jasność matrycy trzech monitorów wynosi 300 cd/m2, co jest popularne w tego typu modelach. Ich proporcje obrazu wynoszą 16:10 – tak więc są to monitory panoramiczne. Wyposażono je również w matryce typu TN, które są tańsze w porównaniu z innymi. Acer Al 2216 W oraz Hyundai X224WD wyposażono w cyfrowe złącze DVI, za pomocą którego podłączymy je do komputera. Szkoda, że model LG jego nie posiada – jakość wyświetlanego obrazu znacznie by wzrosła.

Obudowa monitora firmy Acer wykonana została z wysokiej jakości plastiku w kolorze srebrnym, natomiast Hyundai i LG posiadają czarne, stylowe obudowy. W zestawie z monitorem Hyundai X224WD otrzymamy dodatkowo pilot, który pozwoli na zdalną obsługę urządzenia. Warto dodać, iż łatwością zawiesimy tego typu monitory na go ścianie tak, jak w przypadku modelu Acer Al 2216 W.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *