Władca Pierścieni, Bitwa o Środziemie II, Król Nazguli to przede wszystkim zupełnie nowa frakcja, nowa kampania dla jednego gracza oraz dodatkowe jednostki dla wszystkich sześciu armii. Za sprawą tego oficjalnego dodatku, gracze mają wyjątkową okazję, by poznać mroczną stronę Śródziemia.

W trakcie kampanii dla jednego gracza prezentowana jest historia Króla Nazguli. Władca Pierścieni, Bitwa o Środziemie II, Król Nazguli przedstawia wydarzenia związane z jego dojściem do władzy, a następnie dominacji nad Angmarem i inwazji na wielkie królestwo Arnor, ojczyzny przodków Aragorna. Aby w pełni doświadczyć zła, gracze mogą poprowadzić armię Angmaru w trybie potyczki, wieloosobowym oraz Wojna o Pierścień. Twórcy gry odwzorowali świat Władcy Pierścieni zgodnie z warunkami umowy zawartej z The Saul Zaentz Company (działającej pod nazwą handlową Tolkien Enterprises), dzięki której EA zdobyło prawa do tworzenia gier na podstawie książek, niezależnie od odrębnego porozumienia, na mocy którego może produkować gry na podstawie filmów studia New Line Cinema.

Gra bardzo ładnie zrobiona. Grafika stoi na bardzo wysokim poziomie, a grywalność jest nie do pobicia. Frakcje w grze są zrównoważone, co powoduje, że liczą się umiejętności gracza. SI działa na czterech poziomach trudności: łatwym, średnim, trudnym i brutalnym. Ciekawa kampania do gry jednoosobowej, duża dawka map do potyczek i rozbudowany tryb wojny o pierścień powoduje, że z tą grą nie można się nudzić. Dla fanów Władcy Pierścieni ten dodatek to obowiązek. Niezdecydowani na kupno gracze mogą mieć pewność, że nie wyrzucają pieniędzy w błoto.