Karta graficzna to jeden z najważniejszych komponentów współczesnego komputera, mający wpływ na jakość oraz płynność wyświetlanego obrazu. Jest to szczególnie ważne dla osób grających w gry komputerowe, które dzisiaj potrafią pochłonąć całą moc obliczeniową naszego komputera. Spróbuję przybliżyć informacje o wiodących produktach skierowanych do graczy w różnych segmentach rynku.

Jeśli jesteś mniej wymagającym graczem oraz posiadasz mniejszą ilość gotówki powinieneś zainteresować się kartami graficznymi opartymi na procesorze Geforce 8600GT. Świetnym jej przykładem jest propozycja firmy Palit, a dokładnie karta graficzna Palit GeForce 8600GT Sonic+. Jest to wersja z 256MB pamięci, która komunikuje się z procesorem za pomocą 128 bitowej szyny. Taktowanie tej karty zostało fabrycznie podniesione i wynosi ono 625 MHz dla procesora i 1800 MHz dla pamięci (efektywnie) co oznacza wzrost wydajności w stosunku do wersji opartej o referencyjne traktowanie. Chłodzenie to cichy wentylator, który zapewni odpowiednią temperaturę produktowi, a nam błogą ciszę. Do naprawdę wspaniała propozycja dla mniej wytrawnego gracza komputerowego.

Mając wyższe wymagania swoją uwagę możemy skupić na produkcie firmy Gigabyte ATi Radeon HD3870 Zalman. Jest to procesor oparty o układ firmy ATi cechujący się 256 bitową szyną zapewniającą procesorowi dostęp do 512MB pamięci. Karta ta jest wystarczająco szybka by wyświetlić każdą dzisiejszą grę nawet w średnich rozdzielczościach przy użyciu dodatkowych opcji mających na celu poprawę jakości obrazu.

Niestety dla graczy, którzy posiadają duże monitory LCD wydajność tych kart graficznych może okazać się niewystarczająca do płynnej rozgrywki w wymagające gry. Dla takich graczy dobrą propozycją będzie karta graficzna firmy Micro-Star MSI GeForce 8800gt 512mb. Produkt ten cechuje się wysoką wydajnością, którą zapewnia mu aż 112 procesorów strumieniowych oraz podkręcone fabrycznie taktowanie, wynoszące 660 MHz dla procesora i 1900MHz dla pamięci (efektywnie). Na pochwałę zasługuje również ciche i wydajne chłodzenie. Jeśli więc oprócz rozrywki komputer służy Ci też do pracy lub buszowania po internecie, wówczas warto zainteresować się tą kartą graficzną.

Propozycją dla najbardziej wymagających graczy to karty graficzne z układem GeForce 8800GTS 512. Wyśmienitym przykładem takiego produktu jest karta graficzna firmy EVGA o nazwie EVGA GeForce 8800gts 512mb Supersuperclocked. Karta ta wyposażona w 512 MB pamięci dzięki wysokiemu taktowaniu zarówno procesorów strumieniowych jak i pamięci oraz procesora radzi sobie z każdą dzisiejszą grą nawet w bardzo wysokich rozdzielczościach z użyciem wszystkich technologi mających na celu poprawę wydajności. Dodatkowo w pudełko dostajemy pełną wersję gry Crysis w polskiej wersji językowej, która jest hitem na rynku gier komputerowych i charakteryzuje się przepiękną oprawą graficzną. Gra komputerowa Crysis to prawdziwa gratka dla prawdziwego gracza.

Jeśli i w tym wypadku wydajność nas nie zadowala możemy dołożyć kolejną kartę graficzną w trybie SLI dla produktów Nvidii lub CrossFire dla produktów ATi. Musimy jednak pamiętać o odpowiednio wydajnym procesorze, który nie będzie spowalniał działania naszego komputera, oraz o płycie głównej obsługującej wybraną przez nas technologię obsługi wielu kart graficznych.