Karta graficzna to nieodzowny element każdego komputera, nawet tego który służy nam wyłącznie do pracy. Wbrew pozorom wybór odpowiedniej karty do komputera biurowego jest bardzo ważny. Decydując sie na zakup, zwróćmy przede wszystkim uwagę na takie parametry, jak typ chłodzenia i zapotrzebowanie na energię. W celu ułatwienia wyboru niezdecydowanym, postanowiłem zaprezentować trzy karty graficzne renomowanych producentów, jakimi są GIGABYTE, ASUS i Gainward.

Pierwsza z prezentowanych przeze mnie kart to GIGABYTE GeForce 7300GT wyposażona w bardzo ciche chłodzenie pasywne, co znacznie wpływa na komfort pracy. Karta posiada 256MB pamięci DDR2 na magistrali 128-bitowej. Ponadto karta GIGABYTE GeForce 7300GT charakteryzuje się zegarami 450 Mhz dla rdzenia oraz 800 Mhz dla pamięci. Dzięki takim parametrom karta, oprócz komfortu pracy, zapewnia dobrą wydajność. A wszystko to za bardzo przystępną cenę. Drugą z przedstawianych kart jest ASUS GeForce 8500GT. Tak, jak w przypadku produktu firmy GIGABYTE, karta ASUS GeForce 8500GT posiada bardzo ciche chłodzenie pasywne, które doskonale radzi sobie z odprowadzaniem ciepła. Ponadto ASUS GeForce 8500GT została wyposażona w 256MB pamięci DDR2. Jeśli chodzi o zegary karty wyprodukowanej przez firmę ASUS, to mają one niższe taktowanie niż w przypadku karty GIGABYTE, lecz nowszy model chipsetu eliminuje różnice wydajności. Niewątpliwym atutem karty ASUS GeForce 8500GT jest natomiast zgodność z DirectX10. Ostatnią z prezentowanych kart jest Gainward GeForce 8500GT. Główna różnica pomiędzy produktem firmy Gainward, a wyżej wymienionymi to większa ilość pamięci. 512MB, bo tyle właśnie pamięci posiada karta Gainward GeForce 8500GT, opiera się o szynę 128-bitową. Poza tym mamy tu zegary odpowiednio: 450 Mhz dla procesora oraz 800 Mhz dla pamięci. Dodatkowymi atutami karty Gainward GeForce 8500GT jest zgodność z DirectX10, krótki czas dostępu do pamięci oraz bardzo wydajne pasywne chłodzenie. Karta jest wykonana w technologii 80 nm, dzięki czemu jest bardzo energooszczędna.

Pamiętajmy, że niezależnie od tego, jaką kartę zakupimy, będzie ona nam gwarantowała wyższą wydajność, niż układy zintegrowane. Tak więc kupując karty graficzne, sprawiamy, że nasze komputery są bardziej funkcjonalne.