W świecie komputerów wciąż pojawiają się coraz to nowe rozwiązania, które sprawiają, że urządzenie zakupione przed kilkoma laty nie jest już takie nowoczesne. Postęp też sprawia, że nie jesteśmy w stanie zmodernizować naszego peceta poprzez dołożenie kości pamięci DDR3, karty grafiki na PCI-Express czy dysku SATA. Pozostaje nam jedynie wybór starszych podzespołów, wciąż kompatybilnych z naszym komputerem. Dlatego dziś właśnie zaprezentujemy karty graficzne firm GIGABYTE, Palit oraz SPARKLE, przeznaczonym pod złącze AGP stosowane w starszych komputerach.

Pierwsza z kart to Palit GeForce 7300GT Sonic charakteryzująca się podkręconymi fabrycznie zegarami. Karta posiada 256 megabajtów bardzo szybkiej pamięci, dzięki czemu karta osiąga zadowalające wyniki w grach. Ponadto Palit GeForce 7300GT Sonic cechuje się zegarami pracującymi z częstotliwością 400 Mhz dla rdzenia oraz 1000 Mhz dla pamięci. Dodatkowym atutem karty jest też bardzo krótki czas dostępu, wynoszący zaledwie 2 ns. Prezentując karty graficzne, nie możemy pominąć GIGABYTE GeForce 7600GS. W odróżnieniu od poprzedniczki, karta ta wyposażona jest w pamięć DDR2 o pojemności 256MB i szynę 128 bitów. Ponadto taktowanie karty GIGABYTE GeForce 7600GS sięga poziomu 400 Mhz dla rdzenia oraz 800 Mhz dla pamięci. Dzięki wydajnemu chipsetowi, karta dobrze sprawuje się w grach. Dodatkowym atutem GIGABYTE GeForce 7600GS jest niesłyszalne chłodzenie pasywne, które świetnie radzi sobie z odprowadzaniem ciepła. Ostatnia z kart to SPARKLE GeForce 7600GS Ultra2, która posiada 512MB pamięci DDR2 na szynie 128 bitowej. Dzięki tak dużej ilości pamięci, karta dobrze radzi sobie z grami, nawet podczas uruchamiania ich w dużych rozdzielczościach. Co do zegarów, to sprawa wygląda tak samo jak w produkcie firmy GIGABYTE. Dodatkowym atutem karty SPARKLE GeForce 7600GS Ultra2 jest również chłodzenie pasywne, dzięki czemu jest ona praktycznie niesłyszalna.

Wszystkie wymienione karty graficzne to konstrukcje oparte na chipsetach NVIDIA GeForce. Pierwsza z kart posiada co prawda nieco lepsze parametry, lecz produkty firm SPARKLE i GIGABYTE nadrabiają tę stratę nowszym chipsetem. Zaletą wszystkich kart jest także bardzo niska cena.