W życiu gracza, przychodzi co jakiś czas taki moment, że nie może on już odpalić nowej gry w takich detalach, w jakich by chciał. Niestety ale producenci gier, żeby zadowolić klientów, produkują coraz to lepiej wyglądające gry kosztem wymagań. Kiedy nadejdzie taki czas, trzeba albo zrezygnować z grania, albo zobaczyć jakie można kupić nowe karty graficzne. Większość graczy robi to drugie, bo w końcu są graczami. Dzisiaj przeanalizujemy karty graficzne Nvidia.

Nvidia jest największym na rynku producentem kart graficznych do zastosowań domowych, gry itp. Znanymi producentami, którzy produkują karty graficzne z tym układem pod własną marką są takie firmy jak: Gainward, Evga i Asus.

Na wstępie przejrzymy karty graficzne, z różnych pułapów cenowych, żeby znaleźć coś dla każdego. Najtańsze karty graficzne pozwalającą na grę w nowe gry to między innymi Gainward Geforce 8600gt firmy Gainward. Jest to, jak na dzisiejsze czasy, tania karta graficzna nvidia. To że tania, nie oznacza że jest ona do niczego i nie pogramy sobie na niej. Karta graficzna posiada 256mb pamięci DDR3 na szynie 128bit. Jej pamięci mają prędkość 1ns, jest to dobry wynik, oznacza to że czas dostępu do pamięci na karcie, to 1nanosekunda. Karta graficzna posiada port Hdmi, oznacza to że można podłączyć do niej monitor lub telewizor poprzez właśnie Hdmi i cieszyć się bardzo wysoką jakością obrazu. Te karty graficzne obsługują również standart Dx10, co oznacza że pod Windowsem Vistą będziemy mogli zagrać w tytuły obsługujące właśnie Dx10, a to oznacza lepsze efekty graficzne i lepszy obraz. Posiada 24miesiące gwarancji, nie musimy się martwić oto że jeśli nam się zepsuje po roku to będziemy ją mogli wyrzucić. Choć prawdziwi gracze pewnie zmieniają karty graficzne częściej niż co rok. Trochę droższą kartą dla gracza jest Asus Geforce 9600gt od Asus-a. Karta graficzna 9600gt, czyli najnowsze dziecko Nvidi, karta ta jest bardziej wydajna niż opisywany przedtem poprzednik, nie wiele ustępuje wydajnością droższym modelom. Posiada 512mb pamięci DDR3, na szynie 256bit. Zapowiada sie naprawdę ciekawie, jeśli porównamy te dane z danymi poprzednika, wyjdzie nam że ta karta graficzna jest 2razy wydajniejsza ale niestety odpowiednio droższa. No niestety coś za coś, choć nie jest to znów ogromny wydatek, biorąc pod uwagę jakość przyszłej gry.

Karty graficzne Nvidia z następnego działu zarówno cenowego jak i wydajnościowego to Geforce 8800gt firmy Gainward. Te karty graficzne mają podobne parametry, jak jej poprzednicy ale różnią się ilością jednostek Vertex Shader, oznacza to różnicę przy małych szczegółach w grze takich jak np. woda czy chmury. Będziemy po prostu widzieli to bardziej realistycznie. Pozostałe parametry są takie same. Karta graficzna posiada przejściówkę Hdmi, oznacza to że będziemy mogli podłączyć monitor czy telewizor właśnie za jej pomocą i oglądać obraz w najlepszej jakości.

Te karty graficzne obsługują Pci-e 2. 0, oznacza to pokrótce że karty nie będą potrzebowały dodatkowego zasilania jeśli płyta główna na której będą chodzić obsługuje również Pci-e 2. 0. Cena karty jest jeszcze znośna i uważam że warto wydać te pieniądze jeśli ceni się jakość obrazu.

Następne karty graficzne są już z najwyższej półki cenowej i zapewnią nam jakość rozgrywki na najwyższym poziomie. Jest to przede wszystkim karta graficzna EVGA Geforce 8800gtx w wersji o podniesionym oryginalnie taktowaniu. Karta posiada 768mb pamięci DDR3 na szynie 384bit. Jest to naprawdę imponujący wynik, najwyższy dostępny obecnie na rynku, owszem są karty graficzne z pamięcią 1024mb ale ddr2 i na pewno będą mniej wydajne. Można rzec że ta karta graficzna to prawdziwy potwór do gier. Obsłuży praktycznie każdą dostępną grę na najwyższym poziomie.

Oczywiście nie sama karta graficzna da nam super jakość, potrzebne są nam jeszcze: dobrze taktowany 2rdzeniowy procesor, 2 lub 4gb ramu, dobra płyta główna, która pozwoli temu wszystkiemu działać no i potężny zasilacz który da radę to wszystko zasi