Karty graficzne stały się komponentem komputera, który dla wielu kupujących jest głównym wyznacznikiem jego jakości. W końcu każdy z nas lubi czasami pograć w nowe gry, jednak na starszym sprzęcie jest to zazwyczaj trudne z powodu coraz to wyższych wymagań i coraz lepszej grafiki tych gier. Na szczęście firmy takie jak HIS, EVGA, czy ASUS wciąż wdrażają coraz to nowsze technologie do swoich produktów, zapewniając nam wspaniałą rozrywkę, niekoniecznie wiążącą się z wielkimi kosztami.

ASUS Radeon HD 3850 to karta graficzna ze średniej półki, jednak dająca możliwość zagrania nawet w najbardziej wymagające gry, a to dzięki obsłudze DirectX10. Posiada ona 512MB pamięci typu DDR3 o taktowaniu 1650 MHz, co w połączeniu z procesorem graficznym o zegarze 668 MHz pozwoli osiągać bardzo wysoką płynność w grach oraz dobre wyniki w benchmarkach. Dzięki zastosowaniu aktywnego i efektywnego chłodzenia z jednym wentylatorem karta jest także podatna na podkręcanie, co może dodać jej dodatkowej mocy. ASUS Radeon HD 3850 pracuje oczywiście w standardzie PCI Express 2.0 x16, czyli najnowszym i najbardziej popularnym obecnie na rynku, dzięki czemu karta ta współpracuje bez problemu z większością płyt głównych. Jeśli już prezentujemy karty karty graficzne, to musimy też wspomnieć o karcie EVGA GeForce 9800GX2 Super Clocked to Rolls-Royce wśród układów graficznych. Jest to potwór, który pożera jednak dość sporo prądu, przez co wymagany jest zasilacz o mocy minimum 600W. Magistrala pamięci rzędu 256 bitów i 1024MB pamięci GDDR3 dają niespotykane dotąd możliwości. Dopisek Super Clocked znalazł się w nazwie nie bez przypadku, albowiem EVGA GeForce 9800GX2 w tej właśnie wersji posiada fabrycznie podniesione taktowania pamięci oraz procesora, co pozwoliło na maksymalne wykorzystanie jej możliwości. Trzeba jednak zauważyć, że chłodzenie zajmuje w tym przypadku dwa sloty, więc karta jest dość pokaźnych rozmiarów.

Opisane powyżej karty graficzne to tylko dwa przykłady z setek dostępnych obecnie na rynku. Warto pomyśleć nad zakupem czegoś odpowiedniego dla swoich potrzeb i zwrócić uwagę na to, że karta z najwyższej półki zakupiona dziś, może nam służyć przez wiele lat, a dzięki technologiom SLI oraz CrossFire zawsze możemy dokupić drugą kartę graficzną i dodać naszemu zestawowi dodatkową moc.