Kiedy dziecko ma problemy z poprawną wymową, rodzice zabierają go do logopedy, który błyskawicznie zdiagnozuje w czym tkwi problem i zajmie się korekcją ewentualnych wad wymowy. Okazuje się jednak, że jest on nie tylko terapeutą mowy, ale także specjalistą o niezwykle szerokiej wiedzy medycznej.

Wiedza logopedy obejmuje wiele dziedzin, między innymi foniatrię, audiologię, ortodoncję, jak również psychologię czy pedagogikę. I choć rzeczywiście najczęściej do gabinetu logopedycznego zgłaszają się przede wszystkim rodzice z dziećmi mającymi problemy z poprawną wymową, to logopeda rozwiązuje także różnego rodzaju problemy z mową osób dorosłych.

Komu pomaga logopeda?

Gabinet logopedyczny odwiedzają zarówno dzieci, jak i dorośli, którzy mają problemy z poprawną artykulacją głosek, mają wady wymowy lub zaburzenia mowy. Do logopedy trafiają również osoby dotknięte schorzeniami neurologicznymi, którzy w wyniku choroby utracili zdolność mówienia. Z pomocy tego specjalisty korzystają także osoby, które w swojej codziennej pracy wykorzystują głos. Nauką prawidłowej jego emisji, jak również pracą nad idealną dykcją również zajmuje się logopeda. Swoją opieką obejmuje on także osoby upośledzone umysłowo, które mają znaczne problemy z komunikacją werbalną.

Wady wymowy wymagające interwencji logopedy

Do gabinetu logopedy najczęściej trafiają dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, które mają mniejsze lub większe wady wymowy. Jest to między innymi:

  • Sygmatyzm, polegający na braku lub nieprawidłowym wymawianiu głosek s, z, c, dz, sz, ż, cz, dż, ś, ź, ć, dź
  • Rotacyzm, czyli problemy z wymową głoski „r”
  • Lambdacyzm, czyli brak w wymowie głoski „l” lub problem z jej prawidłową wymową
  • Mowa bezdźwięczna, w której problemem jest zastępowanie głosek dźwięcznie brzmiących bezdźwięcznymi

Wymienione wady wymowy to tylko niewielki odsetek problemów z rozwojem mowy, prawidłową wymową czy komunikacją, jakimi zajmuje się logopeda. Należy pamiętać, że jeśli pojawiają się tego rodzaju problemy, wizyta w gabinecie specjalisty jest wręcz koniecznością. Szybka diagnoza oraz wdrożenie odpowiedniej terapii daje dużą szansę pozbycia się wad i nieprawidłowości w wymowie, które nieleczone utrwalają się i mogą w przyszłości zaowocować kompleksami, znacząco utrudniającymi kontakty społeczne i normalną komunikację werbalną.

Nowoczesny gabinet logopedyczny – jak powinien wyglądać?

Nie ulega wątpliwości, że od właściwego wyposażenia gabinetu logopedycznego zależy w dużej mierze skuteczność prowadzonej terapii. Koniecznie muszą się w nim znaleźć wartościowe merytorycznie i sprawdzone pomoce dydaktyczne. Powinno się w nim znaleźć lustro logopedyczne, profesjonalny sprzęt do terapii mowy, jak również komputer z odpowiednim oprogramowaniem. Nie może zabraknąć także różnych zabawek edukacyjnych, wspomagających terapie dzieci. Nie bez znaczenia jest również to, jak urządzony jest taki gabinet. Powinien być on przytulny, wyposażone w wygodne meble, które zapewnią pacjentowi maksymalny komfort podczas prowadzonej terapii.

Zobacz więcej ciekawych informacji o nauce wymowy na stronie logopedy z Łodzi:

Logopeda Łódź

Zaciekawił Cię ten temat? Poznaj najpopularniejsze wady wymowy u dzieci.