Monitor to jedna z ważniejszych części komputera, bez której nie możliwa jest praca na komputerze ponieważ byśmy nic nie widzieli. Obecnie najpopularniejsze są monitory LCD, są one płaskie zajmują mało miejsca na biurku no i najważniejsze mają doskonałą jakość obrazu. Monitory LCD są coraz tańsze i coraz wydajniejsze, cena ich waha się pomiędzy 500-1500zł. Wyróżniamy trzy przedziały cenowe, tanie, średnie i drogie. Podobnie można by było zaklasyfikować je jakościowo.

Przykładem tańszego monitora jest AG NEOVO 17 firmy AG NEOVO, czas reakcji matrycy to 3 ms. Przekątna ekranu wynosi zaledwie 17 cale, a format obrazu wynosi 4: 3. Waży on zaledwie 3, 4 kg, więc należy do grupy tych lżejszych. Ekran posiada kontrast 800: 1, dużym plusem jest ilość wyświetlanych kolorów czyli 16, 7 mln. Jasność ekranu to 300 cd/m2, AG NEOVO 17 posiada plamkę o rozmiarze 0, 264 mm.

LG L1970HR to przykład monitora średniej klasy firmy LG, zarówno cenowej jak i jakościowej. Posiada on ekran o przekątnej 19 cale, i kontraście 5000: 1. Monitor ten ma Wagę 5, 4 kg, oraz czas reakcji matrycy zaledwie 2 ms. Pomimo większego ekranu ilość wyświetlanych kolorów czyli 16, 2 mln jest nieco mniejsza od AG NEOVO 17.

Natomiast PHILIPS 240BW8EB/00 firmy PHILIPS, jest zupełnie odmienny od wyżej wymienionych. Ponieważ ma najwyższą cenę, oraz najlepszą funkcjonalność. Ekran ma przekątna 24 cale, a rozmiar plamki to 0. 270 mm. Monitor ten posiada czas reakcji matrycy, który wynosi dużo bo aż 5 ms. Waga jego nie jest również zada walająca bo wynosi 8, 8 kg.

Moim zdaniem najbardziej opłaca się kupić monitor PHILIPS 240BW8EB/00 firmy PHILIPS Ponieważ wszystkie jego walory są odpowiednie co do ceny. A największym jego plusem jest duży ekran.

Monitory LG z serii L1970HR jak dla mnie mają trochę za wysoką cenę, jak na ich walory których natobene jest naprawdę wiele. Przyciągną klientów, a zakup jego będzie w 100% opłacalny.

Najgorzej oceniam AG NEOVO 17 firmy NEOVO ponieważ cena jest na zbyt wysoka, biorąc pod uwagę jego funkcje i możliwości. Jak każdy z wyżej wymienionych AG NEOVO 17, posiada swoje zalety lecz nie polecał bym jego kupno.