Prawie każdy posiadacz komputera stacjonarnego wie, że nie nadaje się on zbytnio do gier. Dlatego też powstały konsole do gier, które przyjęły się bardzo dobrze i na trwałe wpisały się w krajobraz każdego przeciętnego domostwa.

Na rynku dostępnych jest aktualnie wiele urządzeń tego typu. Jednakże śmiało można powiedzieć, że liczą się tylko dwie firmy. Alternatywą dla sprzętu firmy Sony jest konsola Microsoft Xbox 360. Sprzęt ten zyskuje sobie coraz to więcej zwolenników ze względu na bardzo dobre osiągi oraz relatywnie niską cenę. Warto zwrócić uwagę na bardzo wydajny procesor IBM PowerPC Xenon. Zainstalowano w nim aż trzy rdzenie. Każdy taktowany zegarem o częstotliwości 3,2 GHz. Sprawia to, że wszystkie gry na Microsoft Xbox 360 wyglądają naprawdę okazale a przede wszystkim się nie zacinają przy bardziej złożonych fragmentach gier. Ponadto, konsole do gier spod skrzydeł Microsoft posiadają moduł graficzny zaprojektowany przez jedną z najlepszych firm na rynku. ATI R500 to bardzo mocny akcelerator graficzny, z pomocą którego wszystkie detale gier będą dużo bardziej szczegółowe, a to oczywiście przełoży się na wysoką grywalność. Warto również wspomnieć, że Microsoft Xbox 360 posiada port HDMI, który będzie w stanie przesyłać pełen strumień danych audiowizualnych bez kompresji, co przełoży się na dużo lepszą jakość obrazu oraz dźwięku.

Podsumowując, konsole do gier produkowane przez Microsoft mimo początkowego chłodnego przyjęcia mają się coraz lepiej. Większość liczących się producentów gier nie zaniedbuje tego urządzenia dystrybuując swoje produkty, przez co zainteresowanie tym sprzętem rośnie. A cena spada.