Na rynku podzespołów komputerowych możemy znaleźć pełną różnorodność produktów. Weźmy na przykład karty graficzne. Są takie przeznaczone dla mniej wymagających użytkowników poszukujących karty do komputera biurowego czy szkolnego. Są też takie, stworzone z myślą o osobach wymagających bardzo wydajnych kart graficznych do przetwarzania dużej ilości grafiki w bardzo krótkim czasie. Wśród tej drugiej grupy kart graficznych na pewno znajdziemy produkt firmy Gainward, który teraz zaprezentuję.

Oparta o chipset Radeon HD4870 karta graficzna firmy Gainward to obecnie najdroższy, a co za tym idzie najwydajniejszy model na rynku. Kartę wyposażono aż w 2048MB pamięci DDR5. Gainward HD4870X2 2048MB, bo tak brzmi pełna nazwa tego urządzenia, jest zgodna z najnowszymi rozwiązaniami typu Directx 10. 1/ 9. 0c oraz OpenGL 2.0. Czas dostępu do pamięci wynosi zaledwie 1ns. Warto także dodać, że karty graficzne Gainward HD4870X2 2048MB wykonano w technologii 55mm. Taktowanie procesora karty wynosi z kolei 750 MHz. Jak większość obecnie produkowanych kart graficznych, Gainward HD4870X2 2048MB jest wyposażona w złącze PCI-Express 2.0 x16. Karta umożliwia pracę w trybie Cross Fire. Na czym polega ta technologia? Umożliwia ona łączenie dwóch takich samych kart graficznych w celu zwiększenia wydajności obu kart.

Prezentowane karty graficzne to z pewnością akcesoria dla najbardziej wymagających użytkowników. Pozwalają one na bardzo wydajną pracę. Niestety odbija się to na cenie karty. Jednak kupując produkty Gainward jesteśmy pewni, że otrzymujemy najszybszą kartę dostępną na rynku.