Na forach internetowych co jakiś czas rozpoczyna się dyskusja na temat pozytywnych walorów twardej wody. Zawiera ona bowiem korzystny dla zdrowia magnez oraz wapń. Jednak czy są to pierwiastki niezbędne organizmowi do poprawnego funkcjonowania?

Zwolennicy wody miękkiej podnoszą argumenty, że więcej minerałów ma jedna kromka chleba niż woda wypijana w ciągu całego dnia. I jest to prawda. Problem minerałów bardzo często pojawia się także w dyskusjach o filtrach odwróconej osmozy. Faktem jest, że woda po odwróconej osmozie jest tak wyczyszczona z minerałów, że nie posiada żadnych wartościowych pierwiastków. Problem ten można rozwiązać instalując dodatkowy mineralizator, który wtórnie mineralizuje wodę już oczyszczoną przez filtr odwróconej osmozy.

Woda z odwróconej osmozy służy do spożycia. Co natomiast w sytuacji, gdy w domu zainstalowany jest centralny zmiękczacz wody? Wówczas wodę miękką nie tylko spożywamy, ale też myjemy się nią, czyścimy armaturę przy jej wykorzystaniu, generalnie stosujemy do wszystkich czynności, do których woda jest potrzebna. Woda twarda ma niekorzystny wpływ na skórę i włosy. Skóra się wysusza, zaś włosy matowieją. Niekorzystny wpływ twardej wody bardzo dobrze widać na przykładzie urządzeń AGD, które mają styczność z wodą. Wystarczy spojrzeć na wnętrze czajnika, by przekonać się jak destrukcyjną moc ma twarda woda. Można sobie wyobrazić jak wygląda grzałka pralki. Zacieków na armaturze w łazience i kuchni nie musimy sobie wyobrażać, wystarczy na nie spojrzeć.

Więcej informacji na temat wpływu twardej wody na ludzki organizm znajdziesz pod adresem https://www.krput.org.pl/zbior-faktow-o-twardej-wodzie-w-pigulce/.