Rynek kart graficznych rozwija się bardzo dynamicznie – w niedługich odstępach czasu producenci serwują nam coraz wydajniejsze, bardziej zaawansowane technologicznie konstrukcje. Jedną z odpowiedzi na konkurencję jest produkt firmy NVIDIA – EVGA GeForce GTX 280 – dotychczas najszybsze karty graficzne na globie.

Karta graficzna EVGA GeForce GTX 280 to oparta na referencyjnym PCB architektura wykonana w procesie 65 nm. Na bardzo dobre wyniki tego modelu składa się procesor o częstotliwości 621 MHz komunikujący się z 1024-megabajtową pamięcią GDDR3 taktowaną 2268 MHz. Prędkość 240 jednostek cieniowania to aż 1296 MHz. Kompletna, przemyślana konstrukcja pozwala na uzyskanie dużo lepszych wyników niż uzyskują produkty konkurentów, na przykład karta graficzna ATI Radeon 4870 jest o kilkanaście procent wolniejsza od EVGA GeForce GTX 280. Na oddzielne słowa pochwały zasługuje chłodzenie i dostępne funkcje. Ku uciesze osób podkręcających sprzęt, schładzacz wykorzystujący dwuslotową turbinę bez trudności odbiera z radiatora i wyrzuca nagromadzone gorące powietrze, utrzymując przy tym niską prędkość obrotową wentylatora. Karty graficzne EVGA GeForce GTX 280 są kompatybilne z całą gamą technologii, m.in. DirectX 10, Shader Model 4.0, OpenGL 2.1 i PhysX. Przy użyciu dwóch złączy DVI możemy podłączyć dwa monitory i pracować na nich niezależnie. Nie mniej ważną cechą jest specjalnie stworzony przez firmę NVIDIA program CUDA – jest to język programowania, dzięki któremu napisane programy będą realizowane poprzez kartę graficzną. Pozwala to na uzyskanie kilkunastokrotnie wyższych wyników w porównaniu do procesora komputera. Warto wspomnieć też o tym, że produkt EVGA wykorzystuje port PCI-Express 2.0, co umożliwia zminimalizowanie spadku wydajności ze względu na wąskie gardło szyny. I jeszcze gratka dla prawdziwych entuzjastów, ponieważ dzięki SLI będą oni mogli połączyć do trzech kart pracujących równolegle. Oprócz samej karty, producent dołącza zestaw kabli (w tym HDMI do podłączenia komputera do telewizora wysokiej rozdzielczości), instrukcję, płytę ze sterownikami oraz przejściówkę do zasilania, bowiem do poprawnej pracy urządzenia potrzebne jest podłączenie dwóch dodatkowych kabli, sześciopinowego i ośmiopinowego.

Jeśli jesteś prawdziwym entuzjastą lub chcesz wycisnąć ostatnie poty ze swojego komputera, warto wybrać karty graficzne EVGA GeForce GTX 280. Dzięki zunifikowanej architekturze, wysokim taktowaniom pamięci i rdzenia, technologii CUDA i relatywnie niskim poborom mocy zdecydowanie osiągają one podium wśród kart graficznych.