Karty graficzne to to dla niektórych, zaraz po procesorze, najważniejsza część komputera. To ona świadczy o tym w jakie gry będziemy w stanie zagrać, czy będziemy mogli obejrzeć film jakości HD, czy też z jaką szybkością będziemy mogli edytować film, lub tworzyć zaawansowaną grafikę. Największą renomę posiadają w tym segmencie firmy takie jak EVGA, Asus, oraz Gainward.

Użytkownicy kart graficznych od zawsze spierają się czy lepsze są produkty oparte na chipsetach nVidii, czy dawnego ATI a obecnego AMD. Moim zdaniem jest to bez większego znaczenia, zarówno wśród jednych jak i drugich znajdziemy bardzo zróżnicowane modele zarówno pod względem wydajności i jakości, jak i cenowym. ASUS Gf 9800gx2 to jedna z kart graficznych z najnowszej serii nVidii – 9800. Karta pracuje oczywiście w standardzie PCI-Express 2. 0 x16, nie należy także do najmniejszych, ponieważ zamontowano tu dość masywne ale i efektywne chłodzenie. Dzięki zastosowaniu w karcie ASUS Gf 9800gx2 aż 1024MB pamięci DDR3 o efektywnym taktowaniu 3D rzędu 2000MHz, 256 bitowej magistrali, oraz taktowania procesora graficznego na poziomie 600MHz sprawia, że jest to jedna z najwydajniejszych obecnie dostępnych kart na rynku. Karta ASUS Gf 9800gx2 posiada wsparcie dla technologii SLi dzięki czemu, możemy połączyć dwie takie karty, jeszcze bardziej zwiększając wydajność całego zestawu. Nieco mniej wymagającym wystarczy model EVGA Geforce 8800gts. Jest to karta, do której będziemy potrzebowali minimum zasilacza 400W, oraz dodatkowej wtyczki 6-pinowej PCI-E. Karta graficzna EVGA Geforce 8800gts została oznaczona jako Supersuperclocked co oznacza, że już fabrycznie ma podwyższone zegary, a w skutku daje to duży przyrost mocy w stosunku to standardowych kart opartych o ten sam układ. Mimo iż cena jest sporo niższa od poprzednio opisanego modelu firmy Asus, to nie można tu powiedzieć o proporcjonalnym spadku wydajności. Zastosowanie 512MB pamięci GDDR3, procesor taktowany na poziomie 740 MHz i efektywne taktowanie pamięci w 3D rzędu 1980 MHz daje bardzo zbliżone rezultaty, więc zakup karty EVGA Geforce 8800gts wydaje się być rozwiązaniem optymalnym. Konkurencją dla tych dwóch kart może być Sapphire Radeon Hd3870x2. Jest to kontynuacja serii Hd3870, tyle że w tym przypadku można powiedzieć, że wszystkiego mamy dwa razy więcej. Podwójne taktowanie karty Sapphire Radeon Hd3870x2, szyna pamięci wynosi 2x256bit a nie tak jak niekiedy można się spotkać 512bit. Obsługuje ona funkcję Shader Model 4.0, a zastosowanie nowej technologii 55nm pozwoliła na osiągnięcie wyższej wydajności nakładem mniejszej energii. Karta Sapphire Radeon Hd3870x2 obsługuje oczywiście system CrossFireX, który pozwala na połączenie nawet 4 kart graficznych, a w rezultacie mamy możliwość podłączenia aż 8 monitorów. Seria 3870 posiada wsparcie dla systemu Windows Vista, oraz obsługuje biblioteki Directx 10. Karta PowerColor ATI Radeon Hd3870 pochodzi z tej samej serii, wykorzystano tutaj podobne technologie, lecz nie w liczbie mnogiej. Karta graficzna PowerColor ATI Radeon Hd3870 obsługuje wszystkie najnowsze rozwiązania od PCI-Express 2. 0 do technologii CrossFire. Taktowanie pamięci GDDR4 na poziomie 2250 MHz a procesora 775 MHz w połączeniu z zastosowaną szyną 512bit sprawia, że nie znajdziemy obecnie gry, w którą nie moglibyśmy zagrać dzięki zastosowaniu karty PowerColor ATI Radeon Hd3870.

Nie liczy się czy jesteśmy fanami układów Geforce czy Radeon. Oba dają nam ogromne możliwości, warto zauważyć, że mimo iż te drugie bywają nieco słabsze, to ich cena jest także niższa. Powinniśmy więc poważnie się zastanowić przed zakupem tak ważnego komponentu, jakim niewątpliwie są karty graficzne, gdyż to dzięki nim ujrzymy obraz zapierający dech w piersiach.