Coraz bardziej realistyczna grafika, coraz bardziej szczegółowy obraz, coraz lepsza fizyka, coraz to nowsze efekty. Gry komputerowe ciągle zachwycają nas tym wszystkim. Z roku na rok gry coraz bardziej przypominają rzeczywistość. Niestety, aby można było doświadczyć tego wszystkiego, trzeba niestety coraz mocniejszy sprzęt. Wydajność w grach zależy głównie od zainstalowanej karty graficznej, dlatego zaprezentuję dwie karty graficzne ze średniej półki, które pozwolą nam skosztować smaku nowych gier, a przy tym nie będą zbytnim obciążeniem dla naszych kieszeni. Jedna karta graficzna to produkt firmy NVIDIA, druga natomiast – ATI.

Firmę NVIDIA zaprezentuje karta SPARKLE GeForce 9600GT 512MB. Natomiast ATI – ASUS ATI Radeon HD3850 512MB. Jak łatwo wywnioskować z nazw, obie karty graficzne posiadają wbudowane 512MB pamięci RAM. Jest to zupełnie wystarczająca ilość i wcale nie potrzeba więcej. Gry jak na razie i tak nie wykorzystają takiej pojemności. Wracając do pamięci kart graficznych, zarówno SPARKLE GeForce 9600GT 512MB , jak i ASUS ATI Radeon HD3850 512MB posiadają pamięć o szerokości 256 bitów, co sprawia, że zainstalowane w nich pamięci są wydajniejsze niż w starszych modelach. Efektywna częstotliwość taktowania w SPARKLE GeForce 9600GT 512MB wynosi 1800MHz, natomiast w ASUS ATI Radeon HD3850 512MB o 100MHz więcej, czyli 1900MHz. Obie karty graficzne komunikują się z komputerem dzięki bardzo szybkiemu interfejsowi PCI Express x16. Pozwala on na ogromną przepustowość rzędu 4000MB/s. Zainstalowane na kartach procesory taktowane są podobnymi częstotliwościami. W SPARKLE GeForce 9600GT 512MB jest to 650MHz, a w ASUS ATI Radeon HD3850 512MB aż 668MHz. Obie karty obsługują także najnowszą wersję pakietu DirectX w wersji 10, a karta ATI nawet ulepszoną wersję 10.1. W pełni obsługują również instrukcje OpenGL 2.0, a karta NVIDIA także OpenGL 2.1. Zarówno opisywana karta Radeon, jak i GeForce pozwalają podłączyć dwa monitory do jednej karty graficznej dzięki dwóm cyfrowym złączom DVI. Karty graficzne potrafią pracować zarówno w singlu, jak i w dualu, a to dzięki obsługiwanym technologiom (w przypadku GeForce – technologii SLI, a w przypadku Radeon – technologii CrossFire). Dla obu opisanych kart żadnego problemu nie będzie stanowić wyświetlanie efektownego interfejsu Aero w systemie Microsoft Windows Vista. Także bez problemu poradzą sobie z wymagającymi grami typu Crysis, Need for Speed Pro Street, Bioshock, Wiedźmin czy Gothic III. Należy jednak pamiętać, aby komputer wyposażyć również w odpowiednio mocny procesor oraz odpowiednią ilość szybkiej pamięci RAM, bo sama karta graficzna, nawet jeśli będzie to ASUS ATI Radeon HD3850 512MB, to nie wszystko.

Karta graficzna jest najważniejszym podzespołem, który decyduje o tym, czy będziemy mogli uruchomić wszystkie najnowsze gry na naszym komputerze. Dlatego tak wielką wagę przykłada się do wyboru odpowiedniej karty. Zaprezentowane w tym artykule karty graficzne są tanie, a zarazem bardzo wydajne. Na pewno zadowolą niejednego gracza.