Karty graficzne stały się dziś niemal wyznacznikiem możliwości komputera. Możemy posiadać najnowszy procesor, ogromną ilość pamięci RAM, jednak bez odpowiedniej karty graficznej nie zagramy w gry z coraz to wyższymi wymaganiami. Na szczęście ceny najnowszych układów nie są już takie drogie, jak kiedyś i za niewielką kwotę możemy kupić sprzęt naprawdę najwyższej klasy. Na rynku znajdziemy szeroki wybór kart, które produkują takie firmy jak Sapphire, ASUS czy GIGABYTE.

Od jakiegoś czasu, konkretnie od modelu 9550, marka ATI nie potrafiła nawiązać walki z najnowszymi i super wydajnymi układami firmy NVIDIA, jednak ostatnio się to zmieniło. Firma ATI wypuściła układ RV770, który zamontowano między innymi w karcie Sapphire HD 4850 512MB GDDR3 PCI-E. Miał on być konkurencją głównie dla serii 8800 firmy NVIDIA, lecz według wielu testów przewyższa wydajnością nawet nowsze karty z serii 9600. Wspomniany model Sapphire HD 4850 512MB GDDR3 PCI-E, jak sama nazwa wskazuje, posiada 512MB pamięci DDR3 i jest oczywiście zgodny ze złączem PCI Express 2.0 x16. Do karty tej możemy podłączyć jednocześnie 2 monitory, wyposażono ją także w wyjście HDTV. Najważniejszą rzeczą jest jednak wydajność. Dzięki tej karcie nie będziemy musieli obawiać się o uruchomienie najnowszych gier ze wszystkimi detalami, Sapphire HD 4850 512MB GDDR3 PCI-E jest w pełni kompatybilna z DirectX 10.1 i obsługuje Shader Model 4.1. Dzięki jednoslotowemu, aktywnemu układowi chłodzenia, możemy zamontować dwie takie karty i połączyć je za sprawą technologii CrossFire. Rywalem tego modelu mogą być choćby karty graficzne EVGA GeForce 8800GT. Została ona wykonana w starszym procesie technologicznym 65 nm, a nie jak w przypadku karty firmy Sapphire – 45nm. Nie ma to jednak tak wielkiego znaczenia, karta EVGA GeForce 8800GT posiada bowiem 1024MB pamięci o częstotliwości taktowania 1800 MHz. Także na niej nie będziemy mieli problemu z uruchomieniem najnowszych gier video czy obróbką grafiki. Karta EVGA GeForce 8800GT posiada jednak dwuslotowy system chłodzenia, przez co zajmuje dość sporo miejsca.

Obie powyżej opisane karty graficzne przeznaczone są głównie dla graczy lub ludzi, którzy w pracy potrzebują sprzętu najwyżej klasy, zajmują się obróbką grafiki lub video. Wybór może wydawać się trudny, karty mają bardzo zbliżone parametry i z pewnością posłużą swojemu właścicielowi przez kilka lat. Na korzyść najnowszego układu ATI przeważa jednak fakt, że karta jest dużo tańsza, dlatego zyskuje duże uznanie.