Karty graficzne to urządzenia, które dbają o poprawne wyświetlanie obrazu. Analizują one kod programów tak, aby wyświetlać poprawnie i płynnie wszelkiego typu animacje. Odpowiadają za wszystkie operacje związane z obrazem, mogą też oferować połączenie z zewnętrznymi źródłami obrazu. Czołowymi producentami chipsetów do kart są ATI/AMD oraz NVIDIA.

Firma NVIDIA to jeden z liderów w produkcji układów graficznych. Przyjrzyjmy się zatem uważnie produktowi firmy GIGABYTE opartemu o chipset właśnie tej firmy, czyli karcie GIGABYTE GeForce 9800 GX2. Jest to jedno z najnowszych rozwiązań oparte o rdzeń NVIDIA 790i. Rdzeń procesora karty taktowany jest zegarem 600MHz. Procesor graficzny jest kluczowym elementem, gdyż zapewni nam najwyższą jakość obsługi animacji korzystających z środowiska DirectX10. Kartę możemy połączyć z naszym komputerem za pomocą szyny PCI-E w wersji 2. 0, a dzięki takiemu rozwiązaniu karta może komunikować się z komputerem z pełną prędkością. Drugim z ważnych elementów jest pamięć RAM, w przypadku karty GIGABYTE GeForce 9800 GX2 jest ona bardzo pojemna i pomieści 1024MB danych, co pozwoli na analizę tekstur w bardzo wysokich rozdzielczościach. Natomiast doskonałą jakość wyświetlanego obrazu zapewni złącze HDMI, pozwalające na cyfrowe podłączenie odbiornika obrazu. Skoro prezentujemy karty graficzne, warto też wspomnieć o produkcie ASUS Radeon HD3870. Jest to model karty oparty o chipset ATI/AMD, a zatem jest to odpowiedź firmy AMD na najnowsze produkty firmy NVIDIA. ASUS Radeon HD3870 poradzi sobie z grafiką w najwyższych rozdzielczościach, gdyż posiada pojemną pamięć RAM, mieszczącą 1GB danych. Natomiast swoją wydajność zawdzięcza znakomitemu procesorowi firmy ATI/AMD, taktowanemu zegarem 725 MHz, którego celem jest zapewnienie obsługi najnowszych technologii takich jak DirectX10 czy Shader Model 4. 1. Kluczowym elementem potrzebnym do odpowiedniego działania karty ASUS Radeon HD3870, czyli odprowadzaniem ciepła, zajmie się wentylator, który zasysa powietrze do wnętrza karty i poprzez specjalny układ radiatorów wypycha je z obudowy komputera, korzystając z otworu, który powstał po zwolnieniu jednego ze śledzi z tyłu obudowy.

Jak wiemy, karty graficzne to elementy odpowiedzialne za pracę z grafiką, obsługę gier i wszelkiego typu multimediów. Warto więc zainwestować pieniądze w odpowiedni produkt, spełniający nasze oczekiwania.