Każdemu użytkownikowi komputera zdarzyło sie mieć do czynienia z grami komputerowymi. Jest jednak grupa ludzi, którzy na gry poświęcają większość swojego wolnego czasu. Ich komputery są zazwyczaj wyposażone w bardzo szybkie procesory, dużą ilość pamięci RAM oraz nowoczesny i bardzo wydajny układ graficzny. Właśnie ten ostatni element ma bardzo duże znaczenie, jeżeli chodzi o jakość gry, dlatego też wytrawni gracze często inwestują w karty graficzne nawet po kilka tysięcy złotych. Co jednak zrobić, gdy nie chcemy wydawać fortuny na grafikę?

Właśnie tym tematem się dziś zajmę. Postaram się przedstawić Państwu karty graficzne, które na pewno nie zrujnują naszego domowego budżetu. Jednym z liderów wśród tańszych kart jest Palit GeForce 8600GT Sonic+ firmy Palit. Dzięki zamontowanym szybkim pamięciom DDR3 karta osiąga dobre wyniki nawet w najnowszych grach. Ponadto karta Palit GeForce 8600GT Sonic+ jest szczególnie podatna na tzw. overclocking czyli podkręcanie parametrów karty w celu zwiększenia jej wydajności. Kolejną z kart godnych polecenia jest Gainward GeForce 8600GT wyprodukowana przez firmę Gainward. Tak jak w przypadku poprzedniej karty, producent zamontował w niej 256 megabajtów pamięci DDR3. Kartę Gainward GeForce 8600GT cechują ponadto wysokie częstotliwości taktowania zegarów. Obydwie z wyżej wymienionych kart bazują na tym samym chipsecie czyli Nvidia GeForce 8600GT. Dlatego teraz przejdziemy do układów opartych na konkurencyjnym chipsecie – ATI Radeon. Tu z kolei najbardziej wart polecenia jest produkt firmy HIS, a dokładniej model HIS HD2600XT. Posiada ona 256 megabajtów pamięci DDR3, tak jak wyżej opisywane modele. Dodatkowo karta HIS HD2600XT obsługuje technologie HD, dzięki czemu polecana jest również fanom multimediów. Kolejny Radeon to karta ASUS HD3650 wyprodukowana przez firmę ASUS. Także ona obsługuje technologie HD. Tym, co przede wszystkim odróżnia ją od produktu firmy HIS, jest ilość pamięci RAM – ASUS HD3650 posiada jej bowiem 512MB. Duża ilość pamięci w tym modelu przekłada sie na wzrost wydajności podczas uruchamiania gier w dużych rozdzielczościach. Nie zawsze tak jednak jest… Nie dajmy sie zwieść informacjom o tym, że karta posiada na przykład 1024MB pamięci, bowiem i tak nie będzie w stanie ich wykorzystać. A my tylko narazimy się na niepotrzebny wydatek pieniędzy.

Na zakończenie dodam tylko, że wymienione karty graficzne nie są przeznaczone dla wytrawnych graczy ceniących sobie niesamowite efekty graficzne, lecz dla osób, które zadowolą sie średnimi detalami w najnowszych grach, dzięki czemu będą mogły zaoszczędzić sporo pieniędzy.